Zarządzanie najmem. Na czym polega?

Inwestowanie w mieszkania cały czas pozostaje jedną z najlepszych form lokowania pieniędzy.

Wiele osób uważa jednak, że nadzorowanie rozliczeń z wynajmującymi jest czaso- i pracochłonne, do tego dochodzą problemy z obliczeniem wysokości podatku, który osoba udostępniająca lokal musi odprowadzić do fiskusa. Wiele słyszy się też historii o tym, jak wynajmujący przestają płacić za mieszkanie lub totalnie je niszczą. Na szczęście osoba decydująca się wynajmować swoje mieszkanie, nie musi zajmować się tym wszystkim osobiście. Zarządzanie najmem wystarczy zlecić doświadczonym specjalistom.

Doświadczeni fachowcy

Firmy zarządzające najmem doskonale znają problemy osób, które interesuje inwestowanie w mieszkania. Są gotowe więc przejąć od nich kompleksowo wszystkie obowiązki związane z najmem. Pracownicy firmy zajmą się mieszkaniem od A do Z: zrobią zdjęcia lokalowi i wystawią oferty w Internecie oraz przeprowadzą rozmowy z chętnymi. Potencjalnego najemcę dokładnie zweryfikują (np. czy nie widnieje w rejestrze dłużników). Firma zarządzająca najmem sporządzi z najemcą umowę oraz podpisze wszelkie protokoły zdawczo-odbiorcze. Później zajmie się terminowym poborem opłat. Dobre firmy oferują osobom wynajmującym pakiety, w których pokrywają z własnego konta zaległości nieuregulowane przez najemcę. W razie jego wyprowadzki poszukają też kolejnej osoby. Pracownicy pomogą też najemcy w kwestiach podatkowych. Najprościej mówiąc: wynajmujący po podpisaniu umowy z firmą zarządzającą najmem nie musi się niczym martwić.

Brak ryzyka

Skorzystanie z usług firmy zarządzającej najmem ogranicza ryzyko, jakie dotyczy osób, które wynajmują swoje mieszkanie na własną rękę. Często w tym drugim przypadku najem odbywa się na podstawie niekorzystnej dla nich umowy, a w razie problemów z najmującym ponoszą one ogromne koszty. Wiele osób również wynajmuje swoje mieszkania poniżej ich rzeczywistej wartości. Specjaliści ustalą cenę najmu tak, aby osoba wynajmująca lokal zawsze zarabiała na nim tak dużo, jak to jest możliwe.